26 Şubat 2015 Perşembe

Dizilerde online döneme geçiş

TV'de diziler arası yarış her geçen gün artarken Kanal D Şubat 2015'de cesur bir uygulamaya imza attı.
12+ hedef kitlesinde TV’deki haftada ortalama 1,7 Milyon izleyiciye ulaşan dizinin ilk online bölümü 1,5 Milyon kez izlendi.


Sosyal medyada çok ses getirse de rating sıralamasında ilk 10'a giremeyen Ulan İstanbul, karşısına Paramparça gibi güçlü bir rakip geldikten sonra internette yayınlanmaya başladı.

Kanal ilk bölümüm ücretsiz daha sonraki bölümlerin 1,99 TL karşılığı mobil ödeme yapılarak izlenebileceğini açıkladı. Ancak ilk iki bölüme de Migros'un sponsor olmasıyla henüz ücretli yayına geçilmiş değil.

TV'de yayında olduğu dönemlerde kanald.com.tr'deki izlenme sayısının 1 Milyonken yeni uygulama sonrası bu rakamın 1,5 milyona çıktığını göz önüne aldığımızda 500.000 TV izleyicisinin internete kaydığını söyleyebiliriz. Özetle diziyi daha önce sadece TV'den izleyen takipçilerinin yaklaşık  %30'u diziyi internetten izlemeye devam ediyor.

Dijital yayınlarla birlikte en belirgin artış bölümün sosyal medyadaki paylaşım oranlarında görülmekte. Kanald.com.tr üzerinden bölüm bazında tweet rakamı neredeyse 0'ken 550'nin üzerine çıktı. Bölümlerin paylaşım rakamı da 40'dan 6.700'e yükseldi.


Kanalın web dizisi için haftalık 3 Milyon izleyici beklentisi varken sponsorluk karşılığı ücretsiz yayınlandığı tarihlerde bile trafik 1,5M seviyelerinde olduğu için projenin ne kadar uzun soluklu olacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.
Devam etmesi durumunda TV’de çok yüksek bütçelerle yapılabilen senaryo entegrasyonlarının web bölümlerinde yaygınlaşmasıyla farklı reklam modelleriyle karşılaşacağız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme